آزمایش تعیین غلظت نرمال سیمان ASTM C 187

هدف: تعیین غلظتی از سیمان که سوزن با قطر یک سانتیمتری دستگاه ویکا در مدت 30 ثانیه ، 1±10 میلیمتردر آن نفوذ کند.

روش کار: مقدار 650 گرم سیمان مورد آزمایش را با مقداری آب (به عنوان مثال 150 گرم ) در همزن مخصوص قرار می دهیم. دستگاه را 30 ثانیه با دور کند روشن کرده ، سپس 15 ثانیه دستگاه را خاموش و بعد به مدت یک دقیقه با دور تند میکس می نماییم. در زمان 15 ثانیه مکث ، سیمان چسبیده به تیغه و دیواره همزن را با دست دستکش دار و مرطوب به مرکز ظرف منتقل می کنیم.

سپس خمیر سیمان را از ظرف خارج کرده و در حالی که دستها 15 سانتیمتر از هم فاصله دارند گلوله سیمان را 6 مرتبه بین دو دست جابجا می کنیم . اکنون خمیر را از قسمت باریکتر قالب حلقه ای شکل ویکا که قبلا روی یک  کاردک بزرگ یا صفحه پهن قرار داده ایم وارد می نماییم . قالب ویکا و صفحه زیر ان را چند مرتبه به میز کار میزنیم تا خمیر کاملا در درون آن قرار گیرد. اضافه خمیر را به کمک کاردک و به صورت مورب از روی قالب بر می داریم . قالب را بر روی صفحه شیشه ای دستگاه ویکا بر گردانده و آن را زیر سوزن با قطر یک سانتیمتری دستگاه قرار می دهیم.

سوزن باید پس از رها شدن در مدت 30 ثانیه به مقدار 1± 10میلیمتر در خمیر سیمان نفوذ کند . در غیر اینصورت باید مقدار آب را تغییر داده و مراحل بالا را تکرار نمود تا به غلظت مورد نظر برسیم.

در زمان گزارش درصد آب به سیمان مورد نیاز را با دقت 0.01 گزارش می نماییم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *