ارایه خدمات آنالیز مواد به روش XRF

در بسیاری از صنایع مختلف و منجمله در فعالیت‌های مهندسی معکوس و شرایطی که نیاز به شناخت مواد تشکیل دهنده کالایی وجود دارد ولی تخریب و نمونه برداری و یا جابجایی آن امکان‌پذیر نباشد و یا در اکتشاف معادن ، نیاز به‌کارگیری تجهیزات آنالیز پرتابل بیشتر خود را نمایان می‌سازد ، در این راستا شرکت مهندسین مشاور آزمونه فولاد جهت هرچه بهتر برآورده نمودن نیاز مشتریان خود اقدام به خریداری دستگاه آنالیز XRF (اشعه ایکس فلوئورسنتی) ساخت یکی از بهترین برند‌های جهانی با مشخصات Niton XL3t GOLDD+ نموده است. این دستگاه وظیفه خود را بسیار سریعتر و دقیق‌تر از دستگاه‌های مشابه به انجام می‌رساند و می‌توان آنرا یکی از مطرح‌ترین برند‌های امریکایی و صاحب تکنولوژی‌های پیشرو دانست.

این دستگاه قابلیت‌ها و توانایی‌های منحصر به فردی منجمله موارد زیر را دارد :

  • محدوده آنالیز : قابلیت آنالیز بیش از 30 عنصر اصلی موجود در جدول مندلیف و عدد اتمی از 12 به بالا را داراست.
  • تنظیم حالت آلیاژی : قابلیت آنالیز آلیاژهای فلزی ، آلیاژهای مورد کاربرد در صنعت الکترونیک ، فلزات قیمتی را دارد.
  • تنظیم حالت مواد حجمی : قابلیت آنالیز خاک و مواد معدنی را دارد.
  • تنظیم حالت پلاستیک : قابلیت آنالیز پلاستیک‌های RoHS ، پلاستیک‌های کالاهای مصرفی و اسباب بازی و محصولات رنگ شده را دارد.
  • عناصر سبک : تشخیص عناصر بسیار سبک (Mg ، Al  ، Si  ، P و S) بدون نیاز به گاز محافظ هلیوم و یا ایجاد خلاء.
  • دوربین : استفاده از دوربین CCD موجود در دستگاه برای تصویر برداری حین فعالیت و تثبت گزارش مصور برای اطمینان کارفرمایان از صحت عملکرد اپراتور.
  • اتصال به کامپیوتر : با بهره‌گیری از USB و سیستم Bluetooth برای انتقال داده‌ها به کامپیوتر و تدوین گزارشات بهتر به‌کار می‌رود.

کاربردهای دستگاه xrf:

این دستگاه با توجه به محدودیت هایی که دارد ولی کاربرد زیادی در صنایع مختلف دارد.که نمونه ای از آنها را بیان میکنیم.

1.تحقیقات بر روی سنگ های آذرین و رسوبی

2.تولید سیمان ، شیشه و سرامیک

3.تحقیقات بر روی خاک و کاربد در معادن مختلف

4. آزمایشگاه متالوژی و صنایع نفت

و… از جمله کاربردهای مهم دستگاه xrf می باشد.

رعایت نکات مهم:

برای استفاده از دستگاه و اینکه جواب دستگاه دقیق باشد باید نکاتی را رعایت کنید مثلا اینکه نمونه آزمایش شده باید به صورت پودری و یا همگن باشد. و همچنین دستگاه برای مواد سنگین جواب دقیق تری ارائه می دهد. از موارد مهم این است که مقدارنمونه به طور معمول باید بیشتر از یک گرم باشد. برای مواد با ترکیبات مشابه باید استانداردها به طور کامل و به خوبی مشخص شده باشند.