خوردگی

خوردگی چیست ؟

 اطلاعات کامل و جامع در مورد پدیده ی خوردگی می تواند بسیار مهم باشد چرا که در بسیاری از صنایع ، لوله کشی آب شهر ها ، موتور خودرو ها و صنایع مختلف و … نقش مهمی دارد از این رو آگاهی از این پدیده و چگونگی روش های مقابله با آن می تواند تاثیر بسزایی در جلوگیری از خسارات داشته باشد ، خسارت های مالی و جانی که به هیچ وجه نمی توان آن را نادیده گرفت .

در این مقاله سعی می کنیم به پدیده ی خوردگی بپردازیم .

اولین چیزی که با کلمه ی خوردگی به ذهن می رسد ، زنگ زدگی است که اشاره به خوردگی آهن دارد در حالی اصطلاح خوردگی اتفاقی است که تقریبا شامل همه ی فلزات می شود و همان طور که می دانیم  در میان فلزات بیشترین کاربرد را آهن دارد و این فلز در معرض خوردگی قرار می گیرد.

به وسیله ی خوردگی فلزات بار دیگر به طبیعت بر می گردند و اما خوردگی سبب می شود که این اتفاق با کمی تاخیر به وجود آید ، خوردگی پدیده است مخرب که باعث از بین رفتن انرژی ، مواد و سرمایه می شود .

یک ماده زمانی که نسبت به محیط اطرافش از خود  واکنش نشان می دهد در حقیقت دچار خوردگی شده است که ممکن است این عوامل صد در صد هم مکانیکی نباشند .

خوردگی

خورندگی مواد معدنی بیشتر از مواد آلی است .

خوردگی دارای انواع متفاوت است از جمله :

حمله ی یکنواخت  ، خوردگی گالوانیک ، خوردگی درون دانه ای و …

عوامل زیادی بر روی خوردگی موثر است که می توان به آن ها اشاره کرد ، کیفیت فیزیکی و شیمیایی آب که شامل PH، غلظت و نوع نمک هایی است که درآب میتوان یافت علاوه بر این گاز هایی که در آب وجود دارد در میزان خوردگی فلزات در آب ها تاثیر گذار است .

نوع و جنس و هم چنین  غلظت نمک محلول در آب در میزان خوردگی فلز ها بسیار تاثیر گذار هستند و می تواند روند این خوردگی را کم یا زیاد کند .

تاثیر اکسیژن و کربن دی اکسید در میان گاز های حل شده در آب  ، در میان گاز های حل شونده بسیار زیاد است .

که کربن دی اکسید می تواند این خوردگی را افزایش دهد در حالی اکسیژن حالت دو گانه دارد .

مواد معدنی را در آب می توان یافت که این مواد معدنی می توانند خاصیت خورندگی آب را به میزان قابل توجهی افزایش دهد .

نکته ی دیگری که در ارتباط با خوردگی لازم است به آن اشاره کنیم  تاثیر دما بر روند خوردگی است که افزایش دما می تواند این روند را تسریع دهد .

سلامت انسان امروزه بسیار مهم است و با توجه به اینکه این پدیده در صنایع و صنعت و …به وجود می آید و زندگی انسان امروزه در دنیایی که دنیای تکنولوژی و ارتباطات است با صنعت و تکنولوژی پیوند نا گسستنی دارد ، به این دلیل نمیتوان از این پدیده چشم پوشی کرد .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *